responsive web tasarım

İnternet teknolojileri her geçen güç gelişmekte ve mobil cihazlardan internete erişim oranı artmaktadır. Web site sahipleri Google Analytics gibi sitelerdeki analiz verilerini incelediğinde mobil trafiğin eskisine göre çok daha yüksek bir noktaya eriştiğini gözlemleyebilecektir. Mobil trafiğin artmasın bir diğer kanıtı ise akıllı telefon ve tablet pazarındaki satış oranlarıdır. Sabit masaüstü bilgisayar satışları ciddi oranda düşerken ios, android, windows uyumlu akıllı telefonlar ve tabletler her geçen gün satış grafiğini arttırmaktadır.

Web tasarım sektöründeki çoğu firma da bu değişime kayıtsız kalamayıp responsive tasarım (mobil uyumlu tasarım) teknolojisine yatırım yapmaya başlamıştır. Bootstrap gibi açık kaynak kodlu, ücretsiz css frameworkler sayesinde mobil uyumlu ve çok daha modern web siteleri tasarlamak mümkündür. Bootstrap kodlarıyla tasarlanan bir web sitesi masaüstü bilgisayarda, tablet ve telefonlarda farklı boyutlarda açılmaktadır. Bu nedenle küçük ekranlı telefonlarda yazıları okumak çok daha kolay olmaktadır. Responsive tasarımı kısaca duyarlı tasarım olarak nitelendirebiliriz.

Neden Responsive (Mobil Uyumlu) Web Tasarım

Mobil trafiğin artmasıyla birlikte eski tip mobil olmayan siteler rafa kalkmaktadır. Bunun nedeni internet sitesine giren kullanıcı mobil uyumlu olmayan web sitesini zor gezebilmektedir ve siteden hemen çıkar bu da web sitenizin sıralamalarda geri düşmesine sebep olmaktadır. Responsive web tasarım yapan firmalarla iletişime geçerek potansiyel müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi tekrar kazanabilirsiniz.

Leave a reply

required